Najrzadziej występujące choroby oczu

Często znajdujemy informacje na temat dalekowzroczności, krótkowzroczności, czy też chorób takich jak jaskra lub zaćma. Warto jednak wiedzieć o tym, że na tych i kilku innych popularnych dolegliwościach lista chorób oczu się nie kończy. Poniżej przedstawiamy opisy kilku najrzadszych schorzeń oka, a także objaśniamy, jak sprawdzić, czy zagraża Ci dziedziczona genetycznie choroba oczu. Jak dbać o oczy, by uniknąć chorób?

Jakie są najrzadsze choroby oczu?

Heterochromia

Szacuje się, że schorzenie to dotyka zaledwie 1% populacji. Różnobarwne tęczówki oka bardziej niż zaniepokojenie, na ogół wywołują ekscytację. Heterochromia jest zaburzeniem rozkładu melaniny w tęczówkach i najczęściej jest to wada wrodzona, czasem jednak świadczy o występowaniu chorób takich, jak np. bielactwo. Wyróżniamy heterochromię całkowitą, gdzie kolor w obu oczach jest zupełnie inny, sektoralną, gdzie jedynie część tęczówki różni się kolorem, a także centralną, kiedy wewnętrzna część tęczówki ma inny kolor niż jej obwód.

Anizokoria

W najprostszych słowach przypadłość ta oznacza nierówną wielkość źrenic. Brzmi to co prawda niegroźnie, aczkolwiek niestety może zwiastować poważne schorzenie. Różnice w wielkości źrenic zdarzają się stosunkowo często i nie są powodem do paniki, pod warunkiem jednak, że różnica ta nie wynosi więcej, niż 0,6 mm. Jeśli jednak wynosi ok. 1 mm i więcej, wówczas konieczne jest podjęcie szybkiej diagnostyki.

Choroba Coatsa

Jest to choroba o charakterze niedziedzicznym i aż w 80% przypadków dotyczy tylko jednego oka. Polega ona na występowaniu w siatkówce naczyń o nadmiernie zwiększonej przepuszczalności ścianek, co prowadzi do wylewania się surowicy krwi do otaczających tkanek. Powoduje to z czasem obrzęki siatkówki, pogorszenie widzenia, a nawet zez i występowanie żółtawych odblasków w pobliżu źrenicy. 

Aniridia

Jest to choroba nazywana również chorobą czarnych oczu. Charakteryzuje się brakiem tęczówki lub też jest ona na tyle niewielka, że niemal niewidoczna. Daje to wrażenie czarnych oczu. Niestety, wraz z aniridią pojawiają się wady soczewki, rogówki, czy też tylnej części oka. Jak na razie, nie ma możliwości leczenia aniridii, jedynymi możliwościami są implanty symulujące wygląd tęczówki lub noszenie kolorowych soczewek, by nadać oczom bardziej zwyczajny wygląd. 

Jak sprawdzić, czy grozi Ci genetyczna choroba oczu?

Szacuje się, że aż 1200 spośród istniejących chorób oczu może mieć podłoże genetyczne. Nierzadko objawy tych chorób są do siebie podobne, co często utrudnia postawienie trafnej diagnozy. Jeśli jednak masz podejrzenie, że w rodzinie występowały dziedziczne choroby oczu, możesz wykonać badania genetyczne, sprawdzające, czy jesteś w grupie większego ryzyka. 

W ramach wykonywanych badań genetycznych możliwe jest oszacowanie, jak duże jest ryzyko wystąpienia choroby genetycznej, a do tego, jeśli jest ono duże, może być punktem wyjścia do zaplanowania przyszłości z ewentualną chorobą, zwłaszcza jeśli mowa o chorobach nieuleczalnych. Wykonanie badania genetycznego umożliwia również wprowadzenie działań prewencyjnych, zmniejszających ryzyko. Mowa tutaj choćby o zmianie diety, zwiększeniu aktywności fizycznej czy też rzuceniu palenia. 

Jak powinna wyglądać profilaktyka wzroku?

Leczenie chorób oczu nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych zadań, na szczęście jednak profilaktyczne dbanie o wzroku nie powinno nastręczać większych trudności. Poniżej kilka prostych porad, jak zadbać o oczy.

Regularnie kontroluj wzrok

Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy wykryto u Ciebie genetyczne obciążenie chorobami oczu. Rutynowa kontrola stanu wzroku pozwoli nie tylko na ewentualne wykrycie chorób w ich wczesnym stadium, lecz też pomaga wykryć szereg innych schorzeń takich jak cukrzyca, nadciśnienie, czy też nowotwory mózgu.

Nie pal

Palenie papierosów podnosi ryzyko wystąpienia zaćmy, a także związanego z wiekiem schorzenia AMD, oznaczającego schorzenie plamki żółtej. 

Stosuj okłady 

Przynajmniej 3 razy w tygodniu zafunduj oczom kompres np. z rumianku, nagietka, szałwii lub świetlika lekarskiego. Rośliny te mają działanie łagodzące, przeciwzapalne i bakteriobójcze, a także pomogą odpocząć zmęczonym i przekrwionym oczom. 

Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych

Przydają się one nie tylko w upalne dni. Warto je mieć ze sobą również zimą i we wszelkich innych sytuacjach, kiedy pogoda na dworze powoduje dyskomfort widzenia. Dobrze dobrane okulary blokują przedostawanie się promieniowania do oczu, chroniąc Cię w ten sposób przed zwiększonym ryzykiem wystąpienia schorzeń takich, jak jaskra, zaćma, czy też nowotwory oczu. 

oczy

Opisane w artykule choroby oczu są przypadłościami występującymi stosunkowo rzadko, aczkolwiek nie można zapominać o tym, że nasze oczy każdego dnia są wystawione na liczne zagrożenia i intensywną pracę. Warto więc o nie dbać, dzięki czemu odwdzięczą się dobrym zdrowiem przez długie lata.

Comments are closed.