Przydatne sprzęty w opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym

Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakich mogą podjąć się rodzice pragnący zadbać o jak najlepsze warunki rozwoju i dorastania swojego dziecka. Jego potrzeby, możliwości fizyczne i psychiczne, a także wymagania w zakresie opieki, rozwoju i pracy nad motoryką znacząco wykraczają poza standardowe potrzeby i wymagania dzieci, stąd też konieczność zadbania o odpowiednie wyposażenie domu i wsparcie techniczne na każdym etapie opieki nad dzieckiem. Jakie sprzęty mogą przydać się w domu dziecka niepełnosprawnego i jaką rolę odegrają w zapewnianiu codziennego komfortu dla dziecka i opiekuna?

Łóżko rehabilitacyjne – wygodne miejsce do snu i odpoczynku

Wiele dzieci niepełnosprawnych, w zależności od sprawności ciała, stanu zdrowia i samopoczucia danego dnia może spędzać mniej lub więcej czasu w pozycji leżącej. Standardowe łóżko dziecięce z klasycznym materacem czy prosta kanapa rozkładana w salonie nie wystarczą, by zapewnić maluchowi odpowiednie warunki do snu i wypoczynku. Zarówno łóżka, jak i kanapy mogą okazać się zbyt miękkie, zbyt twarde lub za niskie do tego, aby ciało dziecka miało podczas leżenia odpowiednie wsparcie, mogło zmieniać swobodnie swoją pozycję w łóżku, a sam rodzic miał pełny i wygodny dostęp do leżącego dziecka. Zakup łóżka rehabilitacyjnego dla dzieci jest w przypadku najmłodszych niepełnosprawnych pacjentów obowiązkowy. Przy odpowiednim materacu unikniemy odleżyn u dziecka, zapewnimy mu bezpieczeństwo i ochronę przed wypadnięciem z łóżka (z pomocą barierek), a także zadbamy o prawidłowe wsparcie kręgosłupa z możliwością regulacji poziomu zagłówka i pozostałych segmentów leża w zależności od wymaganej i wygodnej dla dziecka pozycji.

Łóżka rehabilitacyjne mogą być oczywiście podstawową konstrukcją na kółkach, z barierkami, regulowanym leżem i wygodnym materacem, ale mogą też zostać doposażone w dodatkowe akcesoria zwiększające komfort korzystania i funkcjonalność mebla. W sprzedaży dostępne są m.in. stojaki na kroplówki, wysięgniki do łóżek rehabilitacyjnych, a także praktyczne szafki przyłóżkowe i stoliki-przyjaciele, dzięki którym dziecko będzie mogło swobodnie korzystać z wygodnego blatu podczas jedzenia i zabawy, bez potrzeby wychodzenia z łóżka i przesiadania się na wózek inwalidzki.

Sprzęt medyczny dla dzieci – co warto zapewnić w okresie rehabilitacji?

Podstawą opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym jest rehabilitacja, skupiona nie tylko na próbach pracy nad mobilnością i sprawnością ruchową dziecka, ale też nad zachowaniem podstawowych funkcji ruchowych, unikaniem zaniku mięśni i ogólną sprawnością motoryczną. W związku z tym podczas domowej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym warto pomyśleć o sięganiu po różnego rodzaju wyposażenie i sprzęt medyczny dla dzieci ułatwiające pracę domową, poza ośrodkiem rehabilitacyjnym. Praktyczny okaże się oczywiście dziecięcy wózek inwalidzki, dobrany w zależności od sprawności dziecka i pozwalający na poruszanie się swobodne po domu oraz na zewnątrz.

Dobrym wyborem mogą okazać się tu m.in. dziecięce wózki inwalidzkie spacerowe gwarantujące wygodną pozycję siedzącą (lub półleżącą) dla dziecka, także w przypadku pacjentów z poważnymi schorzeniami i ograniczeniami ruchowymi.

Wózki spacerowe gwarantują komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy (oferując m.in. pasy zabezpieczające upewniające się o utrzymaniu prawidłowej pozycji siedzącej dziecka), a także wygodę prowadzenia dla opiekuna, znacznie przewyższającą możliwości standardowych wózków inwalidzkich.

Sprzęt medyczny dla dzieci

W okresie rehabilitacji dziecka opiekun może korzystać w domu także z pionizatorów dla dzieci – sprzętu, który pozwoli na ustawienie dziecka w pozycji pionowej nawet przy dużych ograniczeniach ruchowych i niedowładach ciała. Pionizacja jest ważnym elementem procesu powrotu do zdrowia lub zachowania jak największej sprawności i dobrego samopoczucia fizycznego pacjenta, stąd potrzeba pracy nad nią także poza ośrodkiem rehabilitacyjnym. Pionizatory dla dzieci można podzielić na modele statyczne, przeznaczone do pionizowania małych pacjentów z dużymi niedowładami kończyn, nie mających szans na samodzielnie utrzymanie się w pozycji stojącej.

W ich przypadku pionizacja sprzyja przede wszystkim zachowaniu prawidłowej pracy wszystkich narządów wewnętrznych, układu krwionośnego, rozwoju mięśni oraz wzmacnianiu szkieletu.

Pionizatory dynamiczne, z uwagi na swoją budowę, sprzyjają nauce chodzenia przy zachowaniu bezpiecznej pionowej pozycji ciała i wsparcia dla kręgosłupa. Dziecięcy pionizator musi „rosnąć” wraz z pacjentem, dlatego też na potrzeby rehabilitacji poleca się tutaj przede wszystkim rozwiązania modułowe, możliwe do dostosowania ustawienia urządzenia odpowiednio do rosnącego dziecka.

Comments are closed.