Wszechstronne zastosowania foteli zabiegowych

Trudno wyobrazić sobie gabinet lekarski bez fotela zabiegowego. Stanowi on centralny mebel pomieszczeń w przychodniach, klinikach i szpitalach. Dobrze dobrany fotel zabiegowy to mniej wyczerpująca praca lekarza i większy komfort po stronie pacjenta.

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem fotelu zabiegowego do Twojego gabinetu?

Do czego mogą być wykorzystane fotele zabiegowe?

Fotele zabiegowe wykorzystywane są w niemal każdej gałęzi medycyny, a także w kosmetologii. Wyróżniamy między innymi następujące rodzaje foteli zabiegowych:

  • Fotel stanowiący część unitu stomatologicznego, który musi pozwolić na komfortowe ułożenie pacjenta w pozycji leżącej i zapewnić dentyście jak najlepszy dostęp do jego jamy ustnej;
  • Fotel okulistyczno-laryngologiczny, który potrzebuje szczególnie niezawodnej stabilizacji głowy i karku;
  • Fotel ginekologiczny z pełną regulacją oparcia i podkolanników;
  • Fotel rehabilitacyjny z wysokim siedziskiem i regulowanymi podłokietnikami, które w razie potrzeby można wymontować. Fotele rehabilitacyjnie świetnie sprawdzają się nie tylko w gabinetach masażystów, ale również w salonach kosmetycznych, dzięki możliwości ustawienia ich w pozycji leżącej i zapewnienia podparcia dla nóg podczas pracy nad pedicurem;
  • Fotel pooperacyjny, fotel służący do dializy lub pobierania krwi, wyposażone w kółka, dzięki którym można je z łatwością przetransportować z pomieszczenia do pomieszczenia;
  • Fotel uniwersalny oraz multifunkcyjny zdolny spełnić oczekiwania specjalistów wielu dziedzin i brać udział w zróżnicowanych procedurach medycznych. Swoją funkcjonalność zawdzięczają szerokim możliwościom regulacji poszczególnych części oraz obecnością podnóżka i podłokietników. Ich siedzisko najczęściej jest podzielone na segmenty, które ułatwiają pacjentowi przyjęcie maksymalnie wygodnej i ergonomicznej pozycji.

Fotele zabiegowe mogą zostać doposażone w zwrotne kółka z blokadą, stojak na kroplówkę lub blat na narzędzia zabiegowe. Istnieje wiele modeli zautomatyzowanych, w których regulacja segmentów i podłokietników odbywa się przy pomocy pilota lub specjalnego panelu sterującego.

Jakie wymagania powinny spełniać fotele zabiegowe?

Ochrona ludzkiego zdrowia to sfera, w której nie możemy pozwolić sobie na bylejakość, dlatego też od mebli medycznych wymaga się spełniania bezkompromisowych standardów jakości. Szczególnie ważna jest ich odporność na działanie specyficznych z substancji, z którymi niejednokrotnie przyjdzie im się spotkać: środków dezynfekujących, kwasów i barwników.

Istotna jest także wytrzymałość fotela w kontakcie z wilgocią lub promieniowaniem UV. Polecana jest zwłaszcza bezszwowa tapicerka z materiału nieorganicznego. Brak szwów znacząca zmniejsza ryzyko powstawania siedlisk bakterii i innych mikroorganizmów.

Wyposażenie gabinetu lekarskiego musi być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego dobry fotel medyczny powinien charakteryzować się łatwością w ponoszeniu oraz dostosowywaniu pozycji do potrzeb pacjenta i lekarza. Prócz ergonomii i trwałości, powinniśmy zwrócić uwagę także na jego wygląd i kolor. Stworzenie harmonijnego wnętrza gabinetu sprawi, że lekarzowi przyjemniej będzie się pracowało i szybciej zdobędzie się zaufanie pacjenta.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Dobrze jest, gdy elementy najszybciej się zużywające, czyli na przykład narażone na częste pocieranie podłokietniki, są wykonane z tworzyw sztucznych i wymienne. W ten sposób będziemy mogli zastąpić je nowymi częściami bez konieczności zakupu całego nowego fotela.

fotele do chemioterapii

Fotel zabiegowy – wybierz go z rozwagą!

Jak udało nam się wykazać, lekarz żadnej specjalizacji nie ucieknie przed wyborem fotela zabiegowego. Zróżnicowany rynek mebli medycznych oferuje wiele specjalistycznych podtypów tego urządzenia: fotel ginekologiczny, okulistyczno-laryngologiczny, fotel do pobierania krwi czy fotel do chemioterapii

Fotel zabiegowy powinien kolorystycznie wpisywać się w estetykę Twojego gabinetu. W dzisiejszym świecie specjalista każdej profesji nie może uciec przed koniecznością budowania swojej marki także poprzez zabiegi wizualne. Pacjenci odwiedzający gabinet o spójnej kolorystyce i wystroju, intuicyjnie od razu skojarzą go z profesjonalizmem i wysokiej jakości usługami. Pozwól, by wnętrze przychodni stanowiło jedną z Twoich wizytówek.

Dla każdego lekarza niezmiernie ważne jest zaufanie pacjenta. Tego zaś nie da się zbudować bez zapewnienia badanemu odpowiedniego komfortu i prywatności. Wybrany przez Ciebie fotel zabiegowy musi być zatem wygodny, zachęcający do położenia się i oparcia pleców. Gdzie najłatwiej znaleźć fotele zabiegowe spełniające wszystkie powyższe warunki? Przeglądaj przede wszystkim modele oferowane przez doświadczone sklepy medyczne, które weryfikują wiarygodność swoich producentów.

Comments are closed.