Nawracające zawroty głowy mogą być sygnałem, że Twój organizm nie radzi sobie z życiem w ciągłym stresie i niepokoju. Jak zmierzyć się z codziennym lękiem i gdzie udać się po pomoc? W tym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania, jakie możesz chcieć zadać w temacie nerwicy.
Czym jest nerwica?
Nerwica to dezaktualizująca się zbiorcza nazwa na zaburzenia lękowe. Zaburzenia lękowe są jednymi z najpowszechniej występujących dolegliwości psychicznych i mają charakter niepsychotyczny, co oznacza, że doświadczająca jej osoba jest zdolna do racjonalnego postrzegania rzeczywistości i prawidłowego funkcjonowania wśród innych ludzi. Nie zmienia to jednak faktu, że w codziennych przeżyciach towarzyszy im nadmierny poziom lęku, strach i niepokój.
Jak powstaje nerwica?
Powstawanie zaburzeń lękowych nie jest jeszcze dostatecznie zbadane. Wiemy, że w grę wchodzą czynniki genetyczne i osobowościowe a także warunki środowiskowe. Nerwica może być odpowiedzią na trudne sytuacje i brak stabilności w rodzinie, życiu zawodowym oraz prywatnym.
Objawy nerwicy
Zaburzenia lękowe cechują się bardzo szerokim spektrum objawów o różnej postaci i nasileniu. Obejmują one zarówno sferę psychiczną i sferę zachowań, jak i sferę somatyczną. Pacjent może odczuwać lęk, irytację i intensywne poczucie zagrożenia, mierzyć się z natrętnymi myślami i derealizacją a także doświadczać problemów z zasypianiem i utrzymaniem koncentracji. Ze względu na te trudności osoby z nerwicą nierzadko podejmują impulsywne decyzje, mają problemy w podtrzymywaniu relacji międzyludzkich i kompulsywnie wykonują te same czynności.
Ponieważ umysł i ciało to połączone ze sobą naczynia, zaburzenia lękowe wiążą się także z fizycznymi objawami. Możemy do nich zaliczyć:
- Drżenie dłoni, pojawienie się jąkania i tików nerwowych;
- Bóle i zawroty głowy;
- wzmożone napięcie mięśni;
- Duszności, skłonność do hiperwentylacji;
- Nadmierną potliwość;
- Biegunkę, mdłości i inne problemy trawienne;
- Suchość w ustach;
- Kołatanie serca;
- Parestezje, czyli uczucie ścierpnięcia i mrowienia w kończynach;
- Zaburzenie erekcji oraz spadek libido;
- Zaburzenia miesiączkowania;
Skąd biorą się zawroty głowy przy nerwicy?
Zawroty głowy związane z zaburzeniami lękowymi zazwyczaj pojawiają się w chwilach, gdy nasze ciało znajduje się w bezruchu a wzrok patrzy cały czas w tym samym kierunku. Wiążą się ze strachem przed utratą równowagi i upadkiem. Ich przyczyną jest zaburzona praca układu przedsionkowego, który tak jak pozostałe obszary mózgu jest przeciążony silnymi emocjami.
Nerwica i zawroty głowy – jak możesz sobie pomóc?
Co powinieneś zrobić, kiedy przydarzy Ci się epizod nerwicowych zawrotów głowy? Przede wszystkim przygotuj się na konieczną pracę z własnym oddechem. Głębokie oddychanie pomoże Ci dotlenić mózg i uspokoić nerwy. Unikaj jednak hiperwentylacji i zadbaj o to, by wykonywane wdechy nie były zbyt gwałtowne. Dobrym pomysłem jest udanie się w miejsce z dostępem do świeżego powietrza, na przykład na balkon. Podczas pracy z oddechem unikaj gwałtownych ruchów głową, nagłego wstawania i zmian pozycji. Możesz zaparzyć sobie ziołowej herbaty lub wypić szklankę wody.
W sytuacji często powtarzających się zawrotów głowy, warto udać się do neurologa. Mieszkasz w powiecie karkonoskim i zastanawiasz się, gdzie w okolicy przyjmuje doświadczony neurolog? Jelenia Góra to właściwy adres! Wykwalifikowanych specjalistów znajdziesz w Centrum Medycznym Zaborze.
Nie zapominaj, że jedną z najlepszych broni w walce z zaburzeniami lękowymi jest wypoczynek. Zadbaj o higienę snu i naucz się kilku przyjemnych technik relaksacyjnych, z których możesz korzystać wieczorami. Wielu ekspertów poleca medytację oraz aromaterapię, która dodatkowo łagodzi uporczywe bóle głowy. Aromaterapia może być realizowana na przykład poprzez gorące kąpiele z olejkami eterycznymi.
Postaraj się wyeliminować czynniki, które rozbudzają Twój stres i zbuduj dla siebie bezpieczną przystań w domu. Ustal czas, w którym zapominasz o pracy i skupiasz się jedynie na swoich potrzebach. Pomocny może być także wysiłek fizyczny wyzwalający endorfiny, regularne spacery oraz zmiana nawyków żywieniowych i nawadnianie organizmu. Twoje ciało poczuje się bezpieczniej, gdy zrozumie, że starasz się zapewnić mu wszystko, co najlepsze.