Aktualne zarobki w służbie zdrowia 2022

Przygotowujesz się do rozpoczęcia studiów i zastanawiasz się, czy odnalazłbyś się w zawodzie medycznym? Być może słyszałeś już opinię, że osoba podążająca tą ścieżką kariery powinna obrać ją przede wszystkim z powołania, ponieważ niskie zarobki nie wynagrodzą lat trudnej nauki i pracy. Dzięki temu artykułowi, przekonasz się, jak naprawdę wyglądają wypłaty w systemie ochrony zdrowia i wyrobisz sobie swoje własne zdanie.

Wyjaśnimy także, na czym mają polegać podwyżki dla medyków zaplanowane przez rząd na lipiec 2022 roku. Jeśli jesteś lekarzem i czujesz, że zarabiasz za mało, na końcu wpisu znajdziesz informacje o działaniach, jakie możesz podjąć, by bronić swoich praw. 

Średnie zarobki w najpopularniejszych profesjach medycznych

Profesje zaliczane pod parasol systemu ochrony zdrowia są bardzo zróżnicowane, wymagają różnego stopnia wykształcenia i cieszą się różnym uznaniem społecznym. Z raportu GUS prezentującego uśrednione zarobki brutto w stu najpopularniejszych zawodach wykonywanych przez Polaków wynika, że w październiku 2020 roku: 

 • Uśredniona pensja brutto lekarza wynosiła 10 909,24 zł;
 • Uśredniona pensja brutto specjalisty do spraw ratownictwa medycznego wynosiła 6711,55 zł;
 • Uśredniona pensja brutto pielęgniarki wynosiła 6299,02 zł;
 • Uśredniona pensja brutto położnej wynosiła 6100,07 zł;
 • Uśredniona pensja brutto farmaceuty wynosiła 6134,85 zł;
 • Uśredniona pensja brutto technika medycznego lub farmaceutycznego wynosiła 4163,61 zł;
 • Uśredniona pensja brutto dietetyka wynosiła 4027,95 zł.

W zestawieniu GUS zabrakło danych na temat zarobków fizjoterapeutów. Według serwisu Wynagrodzenia.pl mediana wartości wypłat dla przedstawicieli tego zawodu w styczniu 2020 roku wynosiła 3440 zł brutto. Jednocześnie 25% najlepiej zarabiających fizjoterapeutów każdego miesiąca mogło liczyć na dopływ powyżej 4090 zł brutto.

Planowane podwyżki – ile pieniędzy otrzymają poszczególne zawody?

Projekt nowej ustawy, której konsultacje zakończyły się 18 kwietnia 2022 roku, przewiduje zmiany w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Mają one przebiec w taki sposób, aby wprowadzić do porządku prawnego ustalenia z reprezentatywnymi organizacjami związków zawodowych i reprezentatywnymi organizacjami pracodawców i zawarte w stanowisku Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia z 5 listopada 2021 r.

W skrócie projekt zakłada, że gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń wzrosną od lipca 2022 r. o od 17% do 41% w zależności od grupy. Podział na grupy został zaproponowany w załączniku do projektu, z którego możemy dowiedzieć się, że:

 • Najniższe wynagrodzenie zasadnicze opiekunów medycznych, techników medycznych ze średnim wykształceniem wzrośnie z 3772 zł do 4870 zł, czyli o 1097 zł;
 • Najniższe wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem ma wzrosnąć z 3772 zł do 5323 zł, czyli o 1550 zł;
 • Najniższe wynagrodzenie magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją wzrośnie z 5478 zł do 7304 zł, czyli o 1872 zł;
 • Najniższe wynagrodzenie zasadnicze wyniosą dla lekarzy specjalistów z grupy I ma wzrosnąć z 6201 zł do 8210 zł, czyli o 2009 zł;
 • Najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla lekarzy specjalistów z grupy II wzrośnie z 6769 zł do 8210 zł, czyli o 1441 zł.

Krytycy projektu zauważają, że nie zostało określone, kto dokładnie poniesie koszty tych podwyżek. 

Zbyt niska płaca – co może zrobić niedoceniany lekarz?

Lekarz, który czuje, że wypłacana mu pensja jest zbyt niska, powinien przyjrzeć się zarobkom swoich kolegów po fachu i podjąć negocjacje z pracodawcą. Jednym z najtrudniejszych pytań, jakie będzie musiał sobie postawić, jest rozważenie dobrego momentu na zerwanie umowy.

Obiektywna ocena własnych zarobków i podjęcie negocjacji z pracodawcą wymagają często szczegółowej wiedzy z zakresu prawa pracy. To zrozumiałe, że lekarze nie mają czasu na pogłębianie swoich wiadomości w tej dziedzinie. W takiej sytuacji warto wybrać się po poradę prawną i skonsultować swoje warunki zatrudnienia z adwokatem lub radcą prawnym, oferującym usługi prawne dla lekarzy. Taką działalność prowadzi kancelaria radców prawnych Pawelczyk Kozik, która od lat pomaga w rozwiązywaniu prawnych problemów w branży medycznej.

Comments are closed.