Ochrona stawów i układu pokarmowego dzięki suplementacji

Wiele osób, często nieświadomie, źle pielęgnuje i przeciąża swoje stawy. Ponadto wraz z wiekiem w stawach jest coraz mniej mazi, co prowadzi do zwyrodnień.

Choroba zwyrodnieniowa stawów wiąże się z dużym dyskomfortem. Początkowo pojawiają się trzaski, bóle i sztywność, aż w końcu ograniczenia w ruchomości.

Leczenie stawów suplementacją

Leczenie zmian zwyrodnieniowych powinno obejmować przyjmowanie środków wspomagających funkcjonowanie chrząstki. Jednym z nich jest siarczan glukozaminy. To substancja naturalnie występująca w mazi stawowej. Nie tylko jest składnikiem budulcowym chrząstki, ale bierze także udział w jej odżywieniu. Ponadto zatrzymuje wodę w tkankach, przez co są one giętkie i sprężyste. Z kolei kwas hialuronowy działa hamująco na rozwój stanów zapalnych i ochrania komórki chrząstki. Dodatkowo poprawia nawilżenie stawów, ich smarowanie oraz komfort pracy.

Naturalnym składnikiem chrząstki jest także chondroityna. Spowalnia ona procesy zapalne i działa przeciwbólowo. Ma bardzo dobry wpływ na sprawność, wytrzymałość i ruchomość stawów. Ważnym składnikiem, umożliwiającym syntezę tkanki łącznej, jest witamina C. Jeśli dochodzi do stanów zapalnych w stawach, jej poziom w organizmie bardzo spada (nawet o 80%). Powoduje to zwiększenie ubytku mazi stawowej i dalszy postęp stanu zapalnego. Witamina C wraz z witaminą E mają też działanie antyrodnikowe. Dlatego też występują  w wielu innych suplementach, np. preparatach na wzrok.

zdrowe jelita

Profesjonalne specyfiki na problemy ze stawami i nie tylko, znajdziemy w sklepie internetowym Dr Lucas.

Inne suplementy na stawy

Przed rozwojem stanu zapalnego chroni także kolagen. Ponadto zapobiega on zniszczeniem tkanek w obrębie stawów. Suplementy na stawy często zawierają też imbir (wzmacnia tkankę chrzęstną i redukuje stany zapalne) i wyciąg z chrząstki rekina, bogatej w wiele substancji wspierających prawidłowe funkcjonowanie stawów. Zdrowym stawom sprzyja prawidłowa masa ciała.

Im większa waga, tym większe obciążenie dla stawów, szczególnie dla bioder, kolan, stóp i pleców. Dlatego jeśli mamy kilka zbędnych kilogramów, warto zastosować dietę odchudzającą. Mogą w tym nam pomóc tabletki na odchudzanie oraz zwiększona aktywność fizyczna.

Co w przypadku suplementacji układu pokarmowego?

Trawienie jest procesem, który rozpoczyna się już w jamie ustnej. Jednak to żołądek oraz jelita są odpowiedzialne za strawienie wszystkich elementów pokarmu. Żołądek jest główną częścią układu pokarmowego i trawiennego. W nim bowiem, wszystkie produkty spożywcze są gromadzone, a następnie poddawane działaniu soków trawiennych.

W takim procesie, uwalniane są z pokarmu witaminy, pierwiastki, sole mineralne oraz inne mikro i makro elementy. Niektóre produkty ciężej jest strawić.

Jakie są objawy problemów trawiennych? – Otóż, każdy z nas może nieco inaczej przechodzić wszystkie choroby, chorzenia oraz inne, rozmaite problemy dotyczące układu pokarmowego.

suplementacja a dieta

Do najczęściej pojawiających się objawów zalicza się:

  • zgaga,
  • nieprzyjemne ‘odbijanie się’ po posiłkach,
  • kwaśny posmak w ustach,
  • W=wzdęcia,
  • ciągłe uczucie sytości,
  • mdłości,
  • boleści żołądka.

Wiele osób boryka się również z problemem zwanym refluksem – soki żołądkowe czasem próbują wydostać się poza żołądek, przez co czujemy uczucie pieczenia w przełyku.

Jak powinna wyglądać dieta przy problemach układu pokarmowego?

Osoby, które mają szczególnie duże problemy z trawieniem, muszą przestrzegać zdrowej diety. Nie jest ona restrykcyjna pod względem kalorii i ilości potraw, jakie możemy spożywać. Istnieją jednak twarde zasady, jakich należy przestrzegać w przodku problemów z trawieniem. Układ pokarmowy jest szczególnie wrażliwy – w momencie, gdy dochodzą do tego nietolerancja laktozy, drażliwość jelita lub nadmierna produkcja kwasów żołądkowych, dieta musi być odpowiednio dobrana.

Produkty, jakie powinny się w niej zawierać, to przede wszystkim warzywa (nie wszystkie). Owoce mogą wpływać na nadprodukcję soków trawiennych. Z kolei duża ilość błonnika może powodować wzdęcia.

Jak więc ułożyć zbilansowaną i zdrową dietę, która pomoże nam zwalczyć problemy trawienne? Warto podkreślić, że oprócz produktów spożywczych, lekarze i dietetycy zalecają przyjmowanie suplementów. Preparaty np. na bazie oleju z krylu antarktycznego lub takie, które przeznaczone są specjalnie dla osób mających problemy trawienne. W wielu przypadkach, żołądek i jelita nie pracują tak jak powinny, ponieważ organizm np. nie toleruje laktozy lub niektórych składników.

autyzm leczenie

Wyżej wymienione oraz inne objawy, jakie wiążą się z problemami trawiennymi, są bolesne i często powodują trudności w funkcjonowaniu organizmu. Ignorowanie poszczególnych z nich, może przyczynić się do powstania poważniejszych chorób.

Należy więc wyeliminować ze swojej diety produkty ciężkostrawne, wysokoprzetworzone i te, z bogatą zawartością cukru oraz soli. Nie można również zapomnieć o alkoholu, który ma bardzo zły wpływ nie tylko na układ pokarmowy, ale i na cały organizm. Jego spożywanie wzmaga produkcję soków trawiennych. To samo tyczy się papierosów oraz innych używek.

Odpowiednia suplementacja

Istnieje wiele leków oraz suplementów diety na problemy układu pokarmowego, których rolą jest znaczne obniżenie kwasowości w żołądku. Ich zadaniem jest również załagodzenie niektórych objawów. Warto jednak pamiętać, że problemy z trawieniem mogą być przejściowe.

Dla osób, które szczególnie długo cierpią na niestrawność, zgagę czy refluks, właściwe odżywianie się oraz prowadzenie zdrowego trybu życia, może nie wystarczyć. Warto więc zastosować odpowiednie leki i preparaty, które uśmierzają nietolerancję laktozy, białek czy tłuszczy. Suplementacja jest konieczna w wielu przypadkach.

Refluks i inne problemy mogą być nie tylko nieprzyjemne i bolesne. Ich występowanie może przyczynić się do pogorszenia się stanu naszego przełyku oraz układu pokarmowego.

Comments are closed.