Wychowanie dziecka: jak najlepiej radzić sobie z nieposłuszeństwem?

Wychowanie dziecka to niezwykle trudne zadanie. To długotrwały proces, który każdego dnia rzuca przed rodzicami kolejne wyzwania i trudności. Niestety nawet pomimo starań często trudno jest uniknąć nieposłuszeństwa ze strony dzieci i ich buntu okazywanego w wielu różnych sytuacjach.

Jak sobie radzić z trudnościami wychowawczymi i skąd biorą się tego typu problemy? Jak reagować na nieposłuszeństwo dzieci, aby nauczyć je, że tak nie wolno się zachowywać, jednocześnie nie powodując jeszcze większego buntu i innych problemów? Sprawdź podpowiedzi psychiatry dziecięcego!

Powody, które sprawiają, że dzieci bywają nieposłuszne, czyli czy rodzice robią coś źle?

Dzieciom zdarza się zachowywać nie tak, jakby tego oczekiwali dorośli. Często spowodowane jest to brakiem znajomości zasad obowiązujących w danej sytuacji, ciekawością świata lub innymi niegroźnymi kwestiami, które są naturalne dla maluchów.

Jednak niestety często dochodzi też do zachowań wywołanych nieposłuszeństwem i chęcią zrobienia czegoś po swojemu, zamiast zgodnie z tym, co zarządzili rodzice. Takie zachowania mogą mieć wiele różnych przyczyn. Może być to aktualny humor dziecka oraz jego samopoczucie. Warto mieć na uwadze, że maluchy o wiele bardziej ekspresyjnie wyrażają swoje niezadowolenie spowodowane koniecznością zrobienia czegoś, co nie do końca im odpowiada.

W takiej sytuacji dochodzi bardzo często do buntu dziecka i do tego, że po prostu robi ono rodzicom na złość, choć nie zawsze jest to czysto złośliwe i przede wszystkim świadome zachowanie.

Nieposłuszeństwo ze strony dzieci bardzo często spowodowane jest nieodpowiednią ilością czasu poświęcanego im przez rodziców. Ponadto dużym problemem jest zgadzanie się na każdą zachciankę i pozwalanie dziecku na wszystko. Często rodzice nie chcą stresować malucha i ograniczać go w żaden sposób.

nieposłuszne dziecko

 

Niestety wieczny brak odmowy sprawia, że dziecko staje się rozpieszczone i nie rozumie, dlaczego nagle czegoś nie może lub musi zachować się w określony przez rodziców sposób, zamiast tak, jak jest mu wygodnie. Takie podejście rodzi konflikty na linii rodzic dziecko i sprawia, że maluch w sytuacji zakazu czuje się mocno zagubiony i zaczyna się buntować.

Jak reagować na bunt malucha i nauczyć go, że tak nie wolno się zachowywać?

Nauka posłuszeństwa dziecka nie jest łatwym zadaniem, jednak na szczęście nie niemożliwym. Dobrym sposobem na naukę posłuszeństwa dziecka jest wprowadzanie od samego początku jasnych zasad: to rodzic ustala reguły, ponieważ wie więcej na temat tego, co jest dobre i zdrowe. Warto też mieć na uwadze, że zgadzanie się na wszystko nie przyniesie niczego dobrego. Nad każdą prośbą dziecka warto dobrze się zastanowić i w razie potrzeby po prostu odmówić.

Z nieco starszymi maluchami warto negocjować i na przykład zgodzić się na późniejsze pójście spać, ale w zamian za to maluch będzie musiał zrobić później coś innego. Pozwoli to dostrzec dziecku, że jego zdanie też jest ważne i będzie uczyć go od samego początku tego, że warto z rodzicami rozmawiać.

Jeśli dojdzie już do nieposłuszeństwa ze strony dziecka, to wymierzając karę, warto zachować spokój i wytłumaczyć dziecku, dlaczego dostaje karę i na przykład nie może obejrzeć dzisiaj ulubionej bajki. Nadmierne wzburzenie i emocje nie będą przynosić oczekiwanych efektów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Przychodnią Lekarsko – Psychologiczną PERSONA we Wrocławiu.

Comments are closed.