Problemy z zajściem w ciążę – kiedy warto wybrać się do endokrynologa?

Zaburzenia hormonalne mogą stać się przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Utrudniają one nie tylko poczęcie dziecka, ale również donoszenie ciąży.

W przypadku tego rodzaju problemów koniecznością staje się wizyta u endokrynologa.

Czym zajmuje się endokrynolog?

Endokrynolog jest specjalistą w leczeniu wszelkich zaburzeń w funkcjonowaniu układu dokrewnego, czyli hormonalnego. Do gruczołów wydzielanie wewnętrznego, które produkują hormony w organizmie człowieka należą:

  • przysadka mózgowa,
  • tarczyca,
  • nadnercza,
  • jądra,
  • jajniki.

Hormony są substancjami chemicznymi, przenoszonymi dzięki krwi do wszystkich tkanek organizmu człowieka. Ze względu na to, że regulują one cykl menstruacyjny mają bezpośredni wpływ na płodność kobiety. Decydującą rolę pełnią tu wydzielane przez przysadkę mózgową gonadotropiny oraz wytwarzane przez jajniki estrogeny i progesteron.

Z powodu wadliwego funkcjonowania układu hormonalnego i produkcji zbyt małej lub zbyt dużej ilości hormonów, czego skutkiem są nieregularne cykle miesiączkowe i owulacje lub ich brak, kobieta może mieć trudności z zajściem w ciążę. Zadaniem lekarza endokrynologa jest ustalenie przyczyn takiej sytuacji i podjęcie właściwej terapii. W leczeniu niepłodności endokrynolog współpracuje z ginekologiem.

Według statystyk około 30 do 40% kobiet ma trudności z zajściem w ciążę. Dzięki współpracy endokrynologa z ginekologiem problemy z gospodarką hormonalną można wyleczyć.

Jakie problemy z tarczycą mogą utrudniać zajście w ciążę?

Poczęcie dziecka utrudniają zaburzenia w produkcji hormonów płciowych takich jak estrogeny i progestageny, należące do grupy hormonów sterydowych, a także nieprawidłowości w stężeniach hormonów produkowanych przez tarczycę.

Estrogeny, które są produkowane przez jajniki, a wydzielane dzięki funkcjonowaniu przedniego płata przysadki mózgowej są odpowiedzialne za występowanie owulacji. Jeśli przedni płat przysadki mózgowej funkcjonuje nieprawidłowo, wtedy w organizmie kobiety występuje niedobór estrogenów, co powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego i owulacji lub jej całkowite zatrzymanie.

Kolejnym powodem trudności z zajściem w ciążę jest nadmiar prolaktyny, która powoduje zaburzeniami jajeczkowania lub w ogóle bezowulacyjne cykle. Do trudności z zajściem w ciążę przyczynić się mogą również zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy. Na regularne cykle miesiączkowe i płodność negatywny wpływ ma zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy.

Zespół policystycznych jajników jest kolejnym zaburzeniem hormonalnym, utrudniającym zajście w ciążę. Nadprodukcja androgenów powoduje zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz owulacji, a także jej całkowity zanik.

Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne?

Pierwszym sygnałem zaburzeń hormonalnych jest nieprawidłowy cykl miesiączkowy oraz zatrzymanie owulacji, a także pojawienie się wydzieliny z piersi. Nadczynność tarczycy, która jest przyczyną niepłodności objawia się:

  • drżeniem mięśni,
  • nadmierną potliwością,
  • bezsennością, labilnością emocjonalną,
  • spadkiem masy ciała,
  • przyspieszeniem akcji serca.

Niedoczynność tarczycy, która jest przyczyną niepłodności objawia się:

  • nadmiernym przyrostem masy ciała,
  • obrzękami,
  • spowolnieniem psychoruchowym,
  • nadmierną sennością,
  • zaparciami.

Jak można leczyć zaburzenia hormonalne można leczyć?

W przypadku pojawienia się zaburzeń hormonalnych i związanych z nimi objawów kobieta powinna jak najszybciej udać się na wizytę do endokrynologa, ponieważ wcześnie wykryte tego typu nieprawidłowości można wyleczyć za pomocą odpowiednich leków i przywrócić organizmowi kobiety równowagę hormonalną. To umożliwi jej zajście w ciążę i jej utrzymanie.

Na wizytę u endokrynologa powinny również zdecydować się kobiety, które w ciągu przynajmniej roku nie mogły zajść w ciążę, a nie mają wyraźnych objawów zaburzeń hormonalnych. Lekarz zaleci również przeprowadzenie diagnostyki kobietom, które ukończyły 35 rok życia, zaobserwowały zaburzenia miesiączkowania, a także w przypadku podejrzeń o nieprawidłowości w budowie narządów rodnych.

Każda z pań, planując zajście w ciążę, powinna skonsultować się z lekarzem endokrynologiem w celu uniknięcia traumy związanej z poronieniem lub stresu związanego z bezpłodnością.

problemy z ciążą

Jakie badanie w kierunku płodności powinna wykonać kobieta u endokrynologa?

Każda kobieta, która planuje zajście w ciążę i urodzenie dziecka, powinna poddać się badaniu hormonów tarczycy TSH i FT4, a także badaniu poziomu żeńskich hormonów płciowych, androgenów oraz insulinoodporności. Na podstawie przeprowadzonej diagnostyki lekarz endokrynolog w Jeleniej Górze będzie mógł ocenić płodność pacjentki i w przypadku jej zaburzeń podjąć leczenie.

Comments are closed.